SFeraKon — одна з найбільших та найстарших конвенцій наукової фантастики у Східній Європі. З 1977 щовесни року її проводить хорватське сай-фай товариство SFera, і Загреб на кілька днів перетворюється на місце паломництва європейських любителів фантастики.
У різний час SFeraKon відвідали такі суперзірки як Джордж Р.Р. Мартін, Лоїс Макмастер Буджолд, Роберт Сілверберґ, Адріан Чайковський, Кейт Елліот та інші. Цього року почесними літературними гостями конвенції стали Марта Веллс і Ричард К.Морґан.
Акторка Джулі Кейтлін Браун, відома своїми ролями у «Вавилон 5» і «Стар Треку», концепт художник Ґоран Делич, який працював над багатьма фантастичними фільмами, та володар Еммі за візуальні ефекти в епізоді «Стар Треку: Дискавері» Анте Декович також були гостями фестивалю.
Тут проходив SFeraKon - у Регіональному центрі розвитку підприємницьких компетенцій SEECEL, куди тимчасово переїхав Загребський університет
Відвідувачі перед будівлею
Фантастична атмосфера
Так, програма SFeraKon'y була дуже насиченою. На конвенції паралельно одне з одним на різних локаціях відбувались воркшопи для дорослих та дітей, вікторини, презентації книжок, зустрічі з почесними гостями, наукові лекції, панельні дискусії, конкурс косплею, вручення нагород товариства SFera і навіть аукціон старих фантастичних книжок. І це не рахуючи ярмарку, котрий постійно тривав у холі, де можна було не тілки придбати товари, а й пограти у старі відеоігри чи сісти на вільне місце і зіграти в настолку на вибір. І це ж ще не рахуючи інтерактивних фотозон!
Зона настільних ігор
Різнобарвна публіка і три почесні гості ліворуч
Александр Скашґард
Одним словом, кожен міг знайти там події на свій смак. Наш з вами фокус був, як і годиться, літературний. Перший день конвенції відкрився зустріччю з Ричардом Морґаном у форматі Q&A, а одразу після нього на іншій локації Марта Веллс також зустрілася зі своїми прихильниками у тісному колі «книжкового клубу», котрий обговорював книжкову серію «Щоденники вбивцебота».
— У мене було таке відчуття, ніби Ви описали Вбивцебота майже як людину, яка має ПТСР. Він часом бачить речі, яких немає. Ви навмисно так задумували? — спитала я.
— На мене вплинув мій батько, котрий був ветераном війни й мав ПТСР. Я не навмисно це робила, але підсвідомо відтворила деякі речі в книжках.
Українською мовою серія виходить у видавництві «Жорж».
Перший день конвенції був коротким, відвідувачів на ньому — не так багато, як у вихідні. Наступного дня, у суботу, на SFeraKon'i вже не було де яблуку впасти. Особливо у черзі за автографом до Марти Веллс. Для того, аби всі вмістилися, організатори мусили сформувати чергу кривою змійкою, а тоді ще й відкрити двері й вивести її хвостик надвір.
SFeraKon 2025
Про організацію SFeraKon'y ми поговорили зі Звонимирою Іванишевич — людиною, без якої конвенція б не відбулася.
— Цього року SFeraKon змінив локацію. Напевно, ви мали з тим дуже багато мороки. Не знали достеменно який він матиме вигляд.
— Так. Це правда. Тому що ми вже 47-й SFeraKon. Наша попередня локація була на базі факультету електротехніки та інформатики — ми звикли там працювати і знали де та що знаходиться. А це для нас зовсім новий простір. Ми переймалися за те, як тут комунікувати й співпрацювати, який це матиме вигляд. Але мені здається, все пройшло добре.
Звонимира Іванишевич — головна організаторка SFeraKon'y
— Я головна координаторка, але ми маємо спеціальних очільників різних напрямків роботи. Наприклад, координатора волонтерів, координатора простору. І ця конвенція — результат колективної роботи багатьох людей, — розповідає Звонимира.
— Ви вже минулого SFeraKon'y ви оголосили, що вашою гостею буде Марта Веллс. Тож напевно довго планували її візит. Чи важко було її запросити? У неї зовсім скоро має відбутися прем’єра серіалу.
— Марта Веллс приїхала до нас завдяки нашій спільній роботі з її місцевим видавництвом. Вони допомагали організувати її візит. Зазвичай ми домовляємося з гостями заздалегідь, за рік, іноді за два роки до події.
— То ви знаєте вже хто буде гостем наступного року?
— Ні, — сміється. — Маємо певні сподівання, але ще ні.
— Що можете порадити українцями читати з хорватської фантастики?
— Зверніть увагу на переможців премії SFERA. На книжки та авторів, які отримували цю відзнаку.
Марта Веллс і Ричард Морґан: «Від сторінки до екрана»
Найцікавішими літературними подіями конвенції були, звісно, спільні панелі Марти Веллс та Ричарда Морґана. Перша з них — про серіальні адаптації їхніх творів. У суботу зал, де вона проходила був забитий вщент. Люди сиділи на підлозі, аби вміститися.
Серіал за своєю книгою про Вбивцебота «Всі системи небезпека» Марта Веллс дивилася двічі та з великим задоволенням. Та попри це вона не вважає його повністю своїм твором, радше, дуже близьким до книги фанфиком, котрий з великою любов’ю створили інші люди.
— Я розповідала подрузі про те, як вони дослухались до моїх ремарок і виправили дещо тут чи там. Кажу їй: «Дивись, тут я виправила їх, я тут зробила». А вона каже: «Та ти зробила все це!».
Фандом «Вбивцебота» дещо обурився трейлеру, який показали Apple TV. Мовляв, з нього, можна подумати, ніби ця історія — комедія, а це ж не так. Але Марта, навпаки, вважає саркастичний гумор — важливим елементом твору.
Ричард Морґан розповідав про своє перше враження від серіалу «Видозмінений вуглець». Вперше автор повністю подивився його, як і всі звичайні люди — на Netflix. Згадав про те, як книжковий готель Джимі Гендрікса автори цього шоу замінили на готель Едгара Аллана По через проблему з авторськими правами.
— Спочатку я ненавидів цю ідею. Але коли вони повели мене на сет і я побачив як це виглядатиме, я був у захваті. Це збіса геніально! Чому я сам до цього не додумався? Ці люди професіонали, вони знають, що роблять. Іноді їм треба просто довіритися.
Марта Веллс ділилася враженнями про свою роль як консультантки шоу.
— Часом вони дзвонили мені посеред зйомок і питали про певні речі. Вони дуже не хотіли, щоб персонажі робили щось, що їм не властиво. Я могла снідати з подругою, а вони мені дзвонять: «Яка наукова спеціалізація Докторки Менси? Якою вона могла б бути?». Чи, наприклад, одного разу мене просили назвати певну локацію.
З залу їх спитали чи не є це певним конфліктом інтересів, що їхні твори мають антикорпоративні меседжі, але при цьому їх екранізують одні з найбільших корпорацій.
— Слухайте, але це ж Apple випускає найбільш антикорпоративне шоу у світі — Severance, — каже Веллс і всі присутні вибухають сміхом.
— О, та цей антикорпоративний наратив був давно прийнятий самими корпораціями. Бо завжди ж можна сказати: «Ну та, але в нас такого немає. Є погані корпорації. Але тільки не наша», — додає Морґан.
Марта Веллс зізнається, що хотіла б побачити екранізацію «Пʼятої пори» Нори К.Джемісін, а з власних творів — «Смерть некроманта». Ричард Морґан сподівається, що його «Ринкові сили» колись екранізують, а з колег хотів би бачити на екрані твори Пітера Воттса. Обидва гості довго сміються над екранізацією «Електричного штату» і кажуть, що такого не бажають нікому.
Лауреати премії SFERA і SFERICE
У суботу ввечері відбувалася церемонія нагородження SFera. Щороку товариство відзначає дітей і молодь, які брали участь у їхніх конкурсах, а також видає нагороди письменникам. На церемонії була присутня навіть пані міністерка культури Хорватії.
Цього року переможцями премії SFERA стали:
- найкращий роман — Вікторія Санто «Венеційський годинник» / »Venecijanski sat»
- найкраща повість — Хрвоє Перадин «Початковий внесок» / «Kapara»
- найкраще оповідання — Крунослав Микулан «У тіні червоного сонця, полум’я байдужості»/ «U sjeni crvena sunca, plamen ravnodušja»
- найкраща мініатюра — Єлена Яніч «Holland Rises»
- найкращий дитячий роман — Мореа Баничевич «Втрачений пан Ковач» / «Izgubljeni gospodin Kovač»
- найкращий комікс — Томіслав Кошта «Кінь, страус, павич» / «Konj, noj, tuka»
- найкраща ілюстрація — Йосипа Шарич «Проєкт Тюльпан»
Допомагали вручати нагороди самі Марта Веллс і Ричард Морґан. Цікаво, що переможці мали приклеїти металеву табличку зі своїм імʼям на так звану «Попільничку». Дивна форма нагороди не випадкова, а має певний символізм. Це дві півкулі, котрі нагадують пісковий годинник. Верхня півкуля, розцяткована зірочками символізує небо, нижня, оперезана меридіанами — Землю. Коли цю нагороду створювали, хотіли додати дрібку піску з Місяця між двома сферами, але NASA відповіли, що вже весь роздали науковим інституціям по всьому світу. Тож натомість члени SFera там сховали шматочок метеорита.
Ось як пройшли перші два дні SFeraKon'y. Третього дня почесні літературні гості обговорювали тренди у сучасній фантастиці.
Читайте про це у наступній статті.
Анна Ковальова спеціально для «Зоряної фортеці»
травень 2025, Загреб, SFeraKon
